Vojenské spojovacie a informačné systémy

Typ štúdia: Bakalárske
Forma štúdia: Denná, prezenčná
Dĺžka štúdia: 3 roky
Jazyk výuky: Slovenský
Absolvent študijného programu získa vedomosti, schopnosti a zručnosti v oblasti teoretických základov, prevádzky a riadenia vojenských spojovacích a informačných systémov. Absolvent je pripravený na výkon prevádzkových a nižších riadiacich funkcií v oblasti informačných, komunikačných a  senzorových technológií a  systémov v organizačných zložkách riadenia a velenia rezortu obrany a na štúdium študijného programu druhého stupňa. Počas štúdia absolvuje okrem odbornej časti aj vojenský výcvik, ktorý ho pripraví ako budúceho manažéra (veliteľa, náčelníka, nadriadeného) a vodcu. Súčasne získa právne vedomie, ekonomický a vojensko-odborný rozhľad potrebný k vykonávaniu dôstojníckych funkcií v Ozbrojených silách SR.

Absolvent je  uplatniteľný aj v civilnom sektore v oblasti informačných, komunikačných technológií a v príbuzných odboroch. Študenti bakalárskeho študijného programu sú pripravovaní na výkon vojenskej profesionálnej služby vo vybraných špecializáciách vojenskej odbornosti: komunikačné a informačné systémy (C10),  letecké pozemné informačné systémy (A30),  vojenské spravodajstvo (S19), ako aj v ďalších odbornostiach vyžadujúcich si pokročilejšie znalosti a zručnosti v oblasti počítačových a informačných technológií podľa potrieb Ozbrojených síl SR a Ministerstva obrany SR. Sú pripravení vykonávať technické, veliteľské a štábne funkcie v kariérnom stupni získanej vojenskej odbornosti a špecializácie vojenskej odbornosti, v priebehu kariéry aj funkcie nezávislé na vojenskej odbornosti, v organizačných štruktúrach Ozbrojených síl SR, ako aj v orgánoch štátnej správy.

Absolventi sú po odbornej aj jazykovej stránke pripravení aj na vlastné ďalšie celoživotné vzdelávanie v oblasti informačných a komunikačných technológií. V budúcnosti budú pripravení zvládnuť nové poznatky formou samostatnej prípravy alebo krátkodobých odborných a špecializačných kurzov resp. školení doma alebo v zahraničí. Absolventi budú po ukončení aktívnej vojenskej kariéry z hľadiska ich ďalšieho uplatnenia plne integrovateľní do civilného sektora v oblasti informačných a komunikačných technológií.

Absolvent študijného programu Vojenské spojovacie a informačné systémy získa vedomosti z teoretických základov odboru, a to z matematiky, fyziky, elektrotechniky, informatiky, počítačov a programovania. Okrem toho získa schopnosť plynulej komunikácie slovom aj písmom v anglickom jazyku, ako aj znalosti z ekonomiky a manažmentu, práva, filozofie, pedagogiky, psychológie a sociológie. Ďalej získa vedomosti aplikačne zamerané pre potreby rezortu obrany a Ozbrojených síl Slovenskej republiky z oblasti dejín vojenského umenia, taktiky, hlavňových zbraní, munície a výbušnín, modelovania a simulácie a moderných systémov velenia a riadenia s orientáciou na Združené zosieťovanie misií (FMN). V ďalšej časti štúdia získa vedomosti zo základných disciplín odboru orientovaných na všeobecné odborné a praktické znalosti z oblasti inžinierstva, elektroniky, počítačových a komunikačných technológií, sietí a služieb. Z hľadiska vojenských informačných systémov získa ďalej vedomosti týkajúce sa ich architektúr a špecifických podsystémov (geografické, senzorové, letecké a simulačné systémy), obsluhy a väzby medzi ich technickými a programovými prostriedkami. Získa taktiež vedomosti a vie v praktických aplikáciách využívať štandardné údajové štruktúry a efektívne algoritmy práce s nimi, dokáže prevádzkovať, implementovať a manažovať databázy a vojenské informačné systémy. Z hľadiska vojenských sietí riadenia a velenia získava vedomosti a skúsenosti z princípov ich fungovania, prevádzky, riadenia a bezpečnosti, a to v prípade stacionárnych, ako aj  mobilných sietí a systémov.