Technická univerzita vo Zvolene prepája vedu a prax v boji s lesnými požiarmi

V súčasnosti z dôvodu globálnej klimatickej zmeny narastá i frekvencia a závažnosť lesných požiarov. Predlžujúce sa obdobia pôdneho sucha a vysokých teplôt vzduchu vedú k zvýšenému riziku vzniku požiarov v jarných a letných mesiacoch a potrebe riešenia tejto problematiky aj v podmienkach Slovenskej republiky.

Technická univerzita vo Zvolene sa spolu so svojimi partnermi - Ústavom informatiky SAV, spoločnosťou 3MON a OZ Plameň - zapojila do konzorcia 49 partnerov medzinárodného výskumno- inovačného projektu SILVANUS. Ide o projekt programu Horizont 2020 z výzvy v rámci Európskej zelenej dohody (European Green Deal), ktorý spája odborníkov z 15 európskych krajín ako aj z Austrálie, Indonézie a Brazílie. „Kľúčovo je projekt zameraný na boj s lesnými požiarmi, najmä na predchádzanie ich vzniku, zvyšovanie úrovne pripravenosti hasičských jednotiek na ich zdolávanie, monitorovanie lesného prostredia spojené s detekciou požiaru a tiež obnovou lesa po požiari a zvyšovaním odolnosti lesných porastov. Výstupom riešenia projektu je vytvorenie spoločnej integrovanej informačnej a technologickej platformy podporujúcej tieto aktivity“, uviedla prof. Andrea Majlingová, koordinátorka slovenskej časti projektu.

V rámci riešenia projektu Technická univerzita vo Zvolene so svojimi partnermi a za asistencie lesníkov z OZ Poľana štátneho podniku LESY SR, príslušníkov Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici a okresných riaditeľstiev HaZZ v Banskej Bystrici, Zvolene a Detve, dobrovoľných hasičských zborov obcí Hrochoť, Lieskovec a Očová a mesta Zvolen, hasičských jednotiek Vzdušných síl OS SR z 81. Leteckého krídla Sliač, 51. Leteckého krídla Prešov a 46. Leteckého krídla Kuchyňa zorganizovala 25. apríla 2023 deň plný praktických ukážok nasadenia moderných technológií vyvíjaných v rámci konzorcia projektu, akými sú kamerové systémy na detekciu požiaru či monitoring územia prostredníctvom dronov, ktoré boli doplnené o praktické ukážky postupov hasenia lesných požiarov s použitím špeciálnej pozemnej a leteckej hasičskej techniky vrátane nástrojov informačnej podpory veliteľa zásahu.

Spoločnosť 3MON predstavila a otestovala ekologickú a biologicky odbúrateľnú prísadu, ktorá po pridaní do vody pomáha efektívnejšie hasiť lesný požiar a dostane sa aj hlbšie do tlejúcej pôdy. Atraktívnou súčasťou demonštrácie bol aj špeciálny hasičský robot Colossus, ktorý hasí v životu nebezpečných zónach, šetrí hasičom sily pri prenášaní techniky či dokonca chráni ich životy. „Colossus je na Slovensku nasadený vôbec po prvý krát. Zaujímavosťou je, že hasil aj známu katedrálu Notre- Dame v Paríži. Na demonštrácii predviedol, že je vhodný aj na hasenie požiarov v lesnom prostredí, pri evakuácii zraneného človeka, odstraňovaní prekážok v lese či monitorovaní tlejúcich koreňov stromov. Hasičský robot tiež dokáže vytvoriť ochrannú vodnú clonu, ktorá chráni zdravie a životy hasičov, napríklad keď uviaznu v horiacom lesnom teréne a čakajú na evakuáciu,“ povedala Simona Kalinovská, výkonná riaditeľka spoločnosti 3MON.

Spoločnosť 3MON predstavila aj softvér a technológiu GINA, vďaka ktorej majú hasiči prehľad o svojom pohybe v náročnom teréne, pričom využívajú aktuálnu mapu územia získanú v reálnom čase pomocou dronov. Účastníci podujatia mali možnosť vidieť i spoluprácu viacerých dronov pri monitoringu ohrozeného územia a vyhodnocovaní získaných informácií, nasadenie technológie dronov či pripojenia na satelitný internet Starlink, umožňujúce vytvorenie lokálnej siete v lokalite bez pokrytia GSM.

„Po celom svete vidíme ničivú silu lesných požiarov, ktorých aj kvôli klimatickým zmenám pribúda a asi aj bude pribúdať. Preto som naozaj rád, že tu na ne nečakáme so založenými rukami, ale kompetentní aktívne riešia, ako sa na tieto scenáre pripraviť vopred. S Technickou univerzitou vo Zvolene i s Krajským riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici máme výbornú a aktívnu spoluprácu, ktorej cieľom je doručiť reálne výsledky ľuďom v regióne. Dnešný workshop bol skvelou ukážkou toho, že toto spájanie má význam,“ povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, ktorý sa podujatia zúčastnil aj osobne.

V riadiacom centre hasičského zásahu bola odprezentovaná moderná informačná podpora veliteľa zásahu. Patrí k nej napríklad predikcia šírenia požiaru v reálnom čase, mapy sprístupnenia územia, dostupných vodných zdrojov či cestnej siete, ktoré boli pre účely tejto prezentácie vytvorené výskumníkmi z Technickej univerzity vo Zvolene. Ústav informatiky SAV odprezentoval vyvíjanú mobilnú aplikáciu, ktorá umožní obyvateľom v reálnom čase pomôcť s detekciou a ohlasovaním požiaru prostredníctvom svojho mobilu.

„Sme radi, že Technická univerzita vo Zvolene je súčasťou konzorcia interdisciplinárnych odborníkov zo štyroch kontinentov, ktorých snahou je nielen bojovať proti hrozbe lesných požiarov, ale aj zlepšiť odolnosť lesov voči klimatickým zmenám. Aj takýmito aktivitami prispievame k napĺňaniu našej koncepcie zelenej univerzity v rámci vedeckovýskumných a inovačných aktivít“, uviedol v súvislosti s riešením projektu SILVANUS prof. Rudolf Kropil, rektor Technickej univerzity vo Zvolene.

Zdroj: TUZVO
Foto: TUZVO