Technická univerzita vo Zvolene predstavila inovatívne postupy v boji proti lesným požiarom

Technická univerzita vo Zvolene predstavila verejnosti počas Lesníckych dní projekt SILVANUS, ktorý je zameraný na manažment požiarov vznikajúcich v prírodnom prostredí a súvisiacu problematiku odolnosti lesov proti požiarom v podmienkach zmeny klímy.

Rok 2023 bol v Európe jedným z najhorších v tomto storočí v spojitosti s extrémnymi horúčavami, suchom a lesnými požiarmi. Mnohí klimatológovia však predpovedajú, že rok 2024 bude najteplejším rokom v histórii, z čoho sa dá predpokladať, že počet a intenzita lesných požiarov opäť vzrastie.

Zmena klimatických podmienok, požiarnych sezón, ale aj vzorov správania požiaru v prírodnom prostredí privádza vedcov z výskumných inštitúcií, akademikov a odborníkov z praxe k potrebe implementácie holistického a zároveň integrovaného prístupu k manažmentu rizík požiarov v lese a krajine.

Technická univerzita vo Zvolene je jedným z nositeľov tejto myšlienky v podmienkach Slovenskej republiky. Presadzovanie tejto myšlienky medzi relevantnými zainteresovanými stranami je zároveň poslaním slovenského Centra adaptácií a tvorby stratégií, ktoré bolo v roku 2023 zriadené na Technickej univerzite vo Zvolene.

Integrovaný prístup k manažmentu lesných požiarov predstavila Technická univerzita vo Zvolene aj počas konania Lesníckych dní vo Zvolene, a to hneď prostredníctvom viacerých aktivít.

Jednou z aktivít bola demonštrácia praktických ukážok nasadenia moderných technológií, akými sú kamerové systémy na detekciu požiaru či monitoring územia postihnutého požiarom prostredníctvom dronov, prenos údajov z lesného prostredia, v ktorom prebiehalo súčinnostné taktické cvičenie zamerané na hasenie lesného požiaru, do riadiaceho centra a predstavenie informačnej podpory veliteľa zásahu. Túto aktivitu zabezpečovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru spolu s partnermi zo spoločnosti 3MON, ktorá rovnako patrí do konzorcia partnerov projektu SILVANUS.

Technická univerzita vo Zvolene vo svojom stánku predstavila informačnú podporu pre veliteľa zásahu, konkrétne výstupy z analýzy náchylnosti územia na výskyt požiari, sprístupnenia územia pre nasadenie mobilnej hasičskej techniky a potreby nasadenia leteckej techniky na hasenie lesných požiarov, stanovenia nebezpečenstva vzniku požiaru a tvorby prognóz šírenia lesného požiaru v reálnom čase.

V popoludňajších hodinách bolo Centrom adaptácií a tvorby stratégií Technickej univerzity vo Zvolene, v priestore Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene, zorganizované diskusné fórum pozvaných zástupcov zainteresovaných strán, ktorého témou bol integrovaný prístup k manažmentu rizík požiarov v prírodnom prostredí.

Zdroj: Technická univerzita vo Zvolene
Foto: Technická univerzita vo Zvolene