Odborníci na TUZVO vyvíjajú moderné prístupy k manažmentu požiarov v prírodnom prostredí

Technická univerzita vo Zvolene v dňoch 14. a 15. októbra 2024 privítala vo svojich priestoroch 148 účastníkov medzinárodnej vedeckej konferencie Advances in Fire and Safety Engineering 2024.

Počas konferencie boli prezentované najnovšie poznatky z oblasti požiarneho skúšobníctva, termickej analýzy a zlepšovania požiarnej odolnosti materiálov i stavebných konštrukcií. Tieto boli doplnené o najnovšie poznatky, výstupy a produkty riešenia projektu SILVANUS, ktoré sú v súčasnosti integrované do jednotnej technologickej a informačnej platformy podporujúcej manažment požiarov v prírodnom prostredí.

Obrazok_5

Na konferencii svoje poznatky s účastníkmi konferencie zdieľali prezentujúci zo 7 európskych krajín – zo Slovenska, Česka, Maďarska, Francúzska, Grécka, Cypru a Španielska. Prevažnú časť účastníkov konferencie tvorili príslušníci Hasičského a záchranného zboru, členovia dobrovoľných hasičských zborov, lesníckej prevádzky, akademickej sféry, výskumných organizácií a zástupcovia praxe v podobe spoločností, ktoré vyvíjajú a ponúkajú komplexné riešenia v oblasti protipožiarnej ochrany a bezpečnosti – spoločnosti STŐBICH, PROMAT, HERMES. Medzi nimi boli aj technickí partneri konzorcia projektu SILVANUS – spoločnosti 3MON, ATOS, CATALINK a TRT, ktoré sa zaoberajú vývojom a integráciou technologických riešení pre boj s požiarmi v prírodnom prostredí vo všetkých jeho fázach, t. j. v rámci prevencie a pripravenosti, monitoringu a detekcie, ako aj obnovy územia po požiari. Veľkou podporou organizácie tohto podujatia bola aj záštita Hasičského a záchranného zboru a aktívna pomoc pri demonštrácii zo strany Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici a Okresného riaditeľstva HaZZ vo Zvolene.

Spomínaná platforma podporujúca manažment požiarov v prírodnom prostredí, jej užívateľské grafické rozhranie (dashboard) spolu s jej vybranými produktmi, boli demonštrované počas rokovacej časti konferencie, ktorá sa uskutočnila dňa 14. októbra 2024, aj počas praktickej demonštrácie slovenskej pilotnej štúdie, ktorá sa za účasti všetkých 4 partnerov (Technická univerzita vo Zvolene ako koordinátor pilotnej štúdie, Ústav informatiky Slovenskej akadémie vied, spoločnosť 3MON a občianske združenie Plameň) a tiež konzorcia riešiteľov projektu SILVANUS konala dňa 15. októbra 2024 v lokalite Zvolen – Bakova Jama.

Foto_1

Tu boli prezentované jednotlivé produkty, riešenia pre detekciu požiaru pomocou IoT detekčných zariadení umožňujúcich včasnú detekciu požiaru prostredníctvom optickej a infračervenej kamery a tiež pomocou detektorov plynov. Monitorovanie, resp. letecký prieskum územia zasiahnutého požiarom bol realizovaný s využitím technológie dronov. Pozemný prieskum spojený s hasením požiaru bol realizovaný zástupcami spoločnosti 3MON prostredníctvom robota Colossus. Prezentovaný bol aj najnovší prírastok do výzbroje príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, konkrétne dron DJI RTK 300 vybavený termovíznou kamerou a laserovým skenerom a programovým vybavením umožňujúcim tvorbu 3D modelov snímaného územia a objektov. Tento bol prezentovaný spolu so svojou mobilnou komunikačnou jednotkou, ktorá predstavuje významný prínos pre podporu rozhodovania veliteľa zásahu či riadiaceho štábu. Dátová podpora riadiaceho štábu bola prezentovaná priamo v špeciálnom veliteľsko-štábnom automobile Krajského riaditeľstva HaZZ V Banskej Bystrici. Príjem tiesňového volania, komunikácia medzi operačným strediskom Krajského riaditeľstva HaZZ a hasičskou stanicou, vysielanie síl a prostriedkov na zásah boli prezentované vedúcim Operačného strediskom Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici.

Obrazok_4

„Jednou z kľúčových tém konferencie bola aj potreba medzisektorovej spolupráce a aplikácie integrovaného prístupu pri zaisťovaní protipožiarnej ochrany a bezpečnosti, a to bez ohľadu na skutočnosť či ide o požiar v uzavretom priestore alebo o požiar prírodného prostredia. Dnes je nevyhnutné aplikovať integrovaný prístup založený na spolupráci zúčastnených strán, zdieľaní poznatkov, skúseností, dostupných údajov a podkladov. Je to aj jediná cesta ako sa zodpovedne pripraviť na nové podmienky, ktoré prináša technický a technologický vývoj a samotná klimatická zmena“, uviedla Andrea Majlingová, koordinátorka projektu SILVANUS z Katedry protipožiarnej ochrany Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.

Integrácia rôznych zainteresovaných strán zapojených do riešenia oblastí požiarnej prevencie, represie a vývoja technologickej podpory, ich vzájomné stretávanie sa a výmena poznatkov a skúseností vrátane príkladov dobrej praxe, ktorá bola aj hlavným cieľom konferencie AFSE 2024, je istou zárukou, že klimatické adaptačné ciele a požiadavky iniciatívy Zelenej dohody budú naplnené. K tomuto úsiliu sa snaží prispieť aj Technická univerzita vo Zvolene, a to nielen prostredníctvom samotnej konferencie, ale najmä zriadením a činnosťou Centra pre adaptáciu a tvorbu stratégií (CASD), ktorého úlohou je podpora, hľadanie a sieťovanie partnerov i odborná poradenská činnosť.

Zdroj: Technická univerzita vo Zvolene
Foto: Technická univerzita vo Zvolene