Lesníctvo v meniacej sa klíme: Projekt #oakadapt testuje prírode blízke riešenia

V rámci bilaterálnej výzvy Programu Interreg Maďarsko – Slovensko začala Technická Univerzita vo Zvolene (TUZVO) realizácia projektu "Zvyšovanie ekologickej udržateľnosti dubových lesov prostredníctvom prírode blízkeho obhospodarovania založeného na experimentálnom výskume". Projekt s akronymom #oakadapt je zameraný na ochranu dubových lesov v pohraničných regiónoch Slovenska a Maďarska. Je spolufinancovaný Európskou úniou a univerzite prinesie takmer 290 tis. eur.

Projekt je zameraný na aplikáciu prírode blízkeho lesníctva, využívajúceho prirodzenú dynamiku a autoreguláciu lesa, ktoré nahradí tradične používané lesnícke metódy. Tieto totiž nedostatočne reflektujú potreby dubín, ktoré v súčasnej dobe čelia hrozbám zo strany globálnych klimatických a environmentálnych zmien. Podkladom pre rozhodovacie hospodárske procesy bude experimentálny vedecký výskum, prebiehajúci na piatich vybraných lokalitách Vysokoškolského lesníckeho podniku TUZVO, kde vedci z univerzity dlhodobo sledujú vplyv rôznych manažmentových zásahov na biodiverzitu niekoľkých skupín organizmov, mikroklimatické podmienky a ekosystémové procesy dubových lesov. Výsledky skúmania budú následne implementované formou priamych lesníckych zásahov. Vypracujú sa aj komplexné manažérske usmernenia pre trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov, ktoré sú priamo v správe projektových partnerov.

lesnictvo-v-meniacej-sa-klime-2

Projektovými partnermi sú preto organizácie s dlhodobou expertízou v oblasti lesníctva a ochrany prírody, podieľajúce sa na vývoji a zavádzaní vedecky podložených hospodárskych opatrení do praxe. Spoluprácu medzi nimi koordinuje Technická univerzita vo Zvolene ako hlavný partner projektu. Centrum pre ekologický výskum (Maďarsko) sa venuje monitoringu biodiverzity a ekosystémových procesov. Správa lesov Pilis (Maďarsko) a Mestské lesy Krupina, s.r.o. (Slovensko) implementujú prírode blízke lesnícke zásahy v praxi. Real Forest, s.r.o. (Slovensko) a Národné lesnícke centrum (Slovensko) sa podieľajú na zbere a zdieľaní údajov o stave biodiverzity, ako aj vypracovaní nových smerníc pre ekologicky udržateľné obhospodarovanie lesov.

Projekt #oakadapt zdôrazňuje význam medzinárodnej spolupráce pri riešení environmentálnych výziev. Dubové lesy na oboch stranách hranice čelia podobným hrozbám, ako je strata biodiverzity a zhoršovanie ekologických podmienok vplyvom klimatickej zmeny i nevhodných hospodárskych praktík. Výmena skúseností medzi slovenskými a maďarskými partnermi umožňuje efektívnejšie riešenia, ktoré prispievajú k dlhodobej ochrane lesných ekosystémov a zlepšeniu ich odolnostného potenciálu. Odborné poznatky získané v rámci projektu však nezostanú len v ich rukách – okrem krátkometrážneho dokumentárneho filmu budú ďalej zdieľané s lesníkmi, vlastníkmi lesov, ochranármi a rozhodovacími orgánmi aj prostredníctvom workshopov a odborných stretnutí realizovaných v rámci projektu na národnej i medzinárodnej úrovni.

Projekt #oakadapt predstavuje dôležitý krok k udržateľnému obhospodarovaniu dubových lesov v slovensko-maďarskom pohraničí a jeho úspešná realizácia prispeje k ochrane prírody pre budúce generácie.

Zdroj: Technická univerzita vo Zvolene
Foto: Technická univerzita vo Zvolene