Sociálna práca

Typ štúdia: Magisterské
Forma štúdia: Denná, prezenčná
Dĺžka štúdia: 2 roky
Jazyk výuky: Slovenský
Absolvent má rozsiahle vedomosti z teórií sociálnej práce v kontexte ich historického vývoja, v prepojení na súčasnú sociálnu prácu a ich aplikovateľnosti v jednotlivých poliach sociálnej práce a k jednotlivým skupinám klientov, má rozsiahle vedomosti z  metód a foriem sociálnej práce v priamej prepojenosti s klientskymi skupinami sociálnej práce a teoretických konceptoch sociálnej politiky na úrovni hodnotenia v interdisciplinárnych súvislostiach.

Pozná charakteristické a typicky špecifické znaky jednotlivých klientskych skupín sociálnej práce a ovláda metodológiu a štatistiku výskumu všeobecne i špecificky orientovanú na sociálnu prácu. Disponuje odbornými teoretickými vedomosťami z oblasti supervízie, manažmentu a projektovania v sociálnej práci doplnenými praktickými zručnosťami získanými odbornou praxou.  

Vie odporučiť aktuálny prístup k riešeniu vzniknutých problémov v praxi ako aj vo výskume sociálnej práce a zaujať kritické stanovisko k činnostiam a procesom uskutočňovaným v sociálnej práci. Orientuje sa v aktuálne platnej legislatíve, ktorú využíva tak, aby jeho postupy boli v súlade s lege artis. Absolvent je schopný zrealizovať depistáž, vyhľadať, osloviť, nadviazať rozhovor a zvoliť účinné prístupy k motivovaniu na spoluprácu, je schopný vytvoriť kvalitný vzťah s klientom  založený na dôvere, dokáže zaujať nehodnotiaci postoj k človeku, empaticky komunikovať s klientom, vie byť kongruentný. Absolvent je schopný udržiavať a rozvíjať kontakty s prirodzeným sociálnym prostredím klienta. Je schopný samostatne posúdiť životnú situáciu klienta/klientov s ohľadom na špecifiká  a  potreby príslušnej skupiny, pozná princípy, ktoré je potrebné dodržiavať pre efektívne posúdenie, riziká posúdenia predstavujúce subjektívne ako aj objektívne faktory a dokáže určiť mieru sociálneho rizika jeho/ich životnej situácie i mieru ohrozenia, naplánovať, zvoliť a využiť adekvátnu metodiku práce na svoju intervenčnú odbornú činnosť, je  schopný efektívnej spolupráce v sieťovaní s inými subjektami a vyhodnotiť účinnosť poskytnutej pomoci. Dokáže formulovať odporúčania, proponovať postupy riešenia sociálnych problémov a navrhovať a uskutočňovať projekty na ich vyriešenie. Vie identifikovať význam teoretických konceptov sociálnej politiky na profesionálny výkon sociálnej práce. Je schopný plánovať a realizovať kvalitatívny i kvantitatívny výskum v sociálnej práci a využívať supervíziu ako nástroj svojho ďalšieho profesionálneho rozvoja. 

Absolvent dokáže vykonávať sociálne poradenstvo, sociálnu rehabilitáciu, krízovú intervenciu, sociálnu posudkovú činnosť, sociálnu prácu s jednotlivcom, sociálnu prácu s rodinou, sociálnu prácu so skupinou a sociálnu prácu s komunitou. Je pripravený zastupovať a presadzovať záujmy zraniteľných skupín, byť agensom zmien. Disponuje odbornými komunikačnými a manažérskymi zručnosťami na výkon manažérskych funkcií a je schopný kľúčové komunikačné a manažérske zručnosti využiť v prospech klienta.  Dokáže pracovať v tíme a posilňovať medziodborovú a medziprofesijnú spoluprácu, je schopný sprostredkovať kontakt s aktérmi v spoločenskom prostredí (inštitúciami a odborníkmi), ktorých sa týka daný sociálny problém. Dokáže viesť pracovné tímy, koordinovať a riadiť činnosti v oblasti sociálnych služieb, sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, kompenzácií ťažkého zdravotného postihnutia, štátnej sociálnej podpory, pomoci v hmotnej núdzi a služieb zamestnanosti a posilňovať medziodborovú a medziprofesijnú spoluprácu.  

Pozná etický kódex sociálneho pracovníka, je identifikovaný s jeho ustanoveniami a pri výkone sociálnej práce koná eticky. Kriticky reflektuje nadobudnuté skúsenosti z odbornej praxe v sociálnych inštitúciách. Disponuje inovatívnym a kritickým myslením a je pripravený odborne prezentovať a argumentovať výsledky vlastnej analýzy a štúdia pred odborným publikom, a to aj v cudzom jazyku. 

Absolventi majú možnosť sa uplatniť vo všetkých stupňoch a úsekoch praxe sociálnej práce ako sociálni pracovníci:
  • môžu pôsobiť v rezorte ústredných orgánov štátnej správy (MPSVaR SR, ÚPSVaR),
  • možnosť pracovať na úrovni miestnej a regionálnej samosprávy – mestá / obce, samosprávne kraje
  • uplatnenie v inštitúciách štátnej správy (Úrad PSVaR),
  • uplatnenie v zariadeniach sociálnych služieb, v zariadeniach sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately
  • uplatnenie v organizáciách tretieho sektora, no najmä v komunitnej starostlivosti (komunitné centrá) 
  • uplatnenie na miestnej úrovni v rámci terénnej sociálnej práce