Vojenské spojovacie a informačné systémy

Typ štúdia: Inžinierske
Forma štúdia: Denná, prezenčná
Dĺžka štúdia: 2 roky
Jazyk výuky: Slovenský
Absolvent študijného programu druhého stupňa Vojenské spojovacie a informačné systémy dokáže projektovať, riadiť, analyzovať, navrhovať, vyvíjať, konštruovať a udržiavať rozsiahle vojenské spojovacie a informačné systémy. Získané znalosti mu umožňujú riadiť tímy pracovníkov v  tejto oblasti, samostatne viesť aj veľké projekty a  prevziať zodpovednosť za komplexné riešenia. Dokáže  pôsobiť  v  rámci  spojovacích, informačných a senzorových systémov prevádzkovaných v národnom aj nadnárodnom meradle a zabezpečovať interoperabilitu v systémoch velenia a riadenia. Rozumie vzájomným väzbám medzi informačnými a komunikačnými systémami, sieťami a službami a dokáže pri ich návrhu a prevádzke využívať poznatky z moderných architektúr počítačových a softvérových systémov, ako aj z kryptológie a počítačovej bezpečnosti. Absolvent je schopný sa uplatniť a zastávať kvalifikované miesta v oblasti špecifických vojenských spojovacích a informačných systémov, ako aj civilných informačných a komunikačných technológií ako riadiaci, prevádzkový, systémový a servisný pracovník. Tí absolventi inžinierskeho študijného programu, ktorí sú súčasne profesionálnymi vojakmi, sú po jeho absolvovaní pripravení na výkon služby v riadiacej funkcii podľa čísla vojenskej odbornosti zameranej na informačné a komunikačné systémy v rámci Ozbrojených síl SR. Sú schopní zastávať veliteľské, štábne a odborné funkcie na stredných stupňoch velenia a riadenia v Ozbrojených silách  SR, na Ministerstve obrany Slovenskej republiky a v spoločných štáboch v rámci NATO.  

Na základe aktuálne platnej legislatívy je Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika štátnou vysokou školou, ktorej poslaním je príprava vysokoškolsky vzdelaných vojenských profesionálov pre Ozbrojené sily SR. Vzhľadom k tejto skutočnosti sú na štúdium prijímaní len študenti a študentky, ktorí budú vykonávať vojenskú službu. Každý úspešný absolvent študijného programu má preto zabezpečené zamestnanie v rámci Ozbrojených síl SR. Študijný program je pokračovateľom inžinierskeho študijného programu Vojenské spojovacie a informačné systémy a Vojenské spojovacie a informačné systémy (konverzný program), ktoré boli akreditované podľa predpisu účinného do 31. decembra 2012. Je taktiež logickým nástupcom vysokoškolského (5 ročného inžinierskeho) štúdia na bývalej Fakulte zabezpečenia velenia Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši (súčasná Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika je jej nástupníckou organizáciou zriadenou na základe zákona č. 455/2004 Z. z) v študijných odboroch a špecializáciách:
  • automatizácia velenia a elektronické počítače;
  • vojenské komunikačné a informačné technológie;
  • komunikačné a informačné technológie (civilné štúdium).

O absolventov spomínaných študijných odborov bol v minulosti veľký záujem. Špecifikom ich prípravy bolo to, že nižší počet študentov v ročníku umožňoval vyšší podiel individuálnej práce so študentmi z hľadiska pedagógov. Absolventi okrem zložiek rezortu obrany, kde pôsobia vo funkciách vysokokvalifikovaných odborných, riadiacich, vývojových a prevádzkových pracovníkov v oblasti informačných a komunikačných technológií, našli uplatnenie aj v civilnom sektore ako napr. systémoví inžinieri, vývojoví pracovníci a odborní konzultanti (napr. Alcatel Slovakia, Microsoft Slovensko, Gratex, HP Slovensko, Lynx, Orange Slovensko atď.). Škola je poväčšine so svojimi absolventmi v kontakte a títo sa na ňu vracajú aj neskôr z dôvodu absolvovania rôznych špeciálnych kariérnych kurzov.